Jaką taśmę wybrać?

Jaką kupić taśmę?

Kupno pierwszej taśmy może wydawać się trudnym wyborem. Standardowo w slackliniongu używa się taśm o szerokości 2,5 cm i 5 cm.
Taśmy 2,5 cm czyli jednocalowe przeznaczone są głównie do chodzenia. Dzięki temu, że są cienkie można je wieszać na bardzo długich odcinach. Taśmy 5 cm czyli trickline są to taśmy przeznaczone do wykonywania ewolucji. Dzięki temu, że taśma jest szersza pozwala nam na łatwiejsze wylądowanie wielu tricków.

Pierwsze wrażenie może być takie, że taśma szersza będzie łatwiejsza, ponieważ prościej w nią trafić. Jednakże chodzenie po taśmie 5cm nie jest zbyt przyjemne, ponieważ taśma ta szybko drga na boki i ciężej jest ją ustabilizować, szczególnie gdy zaczynamy przygodę ze slackliem i mięśnie nóg nie są jeszcze wytrenowane do takiej aktywności. Tak naprawdę środek ciężkości w obu przypadkach taśm przebiega w tym samym miejscu więc dodatkowy materiał na brzegach taśmy będzie nam przeszkadzał a nie pomagał w wyczuciu taśmy pod stopą. Jeśli natomiast chcemy robić tricki taśma wąska jest kiepskim wyborem. Na początek warto polecić taśmę wąską (2,5 - 3 cm), ponieważ szybciej można nauczyć się po niej chodzić i balansować (i jest tańsza). Jednak jeśli jesteś przekonany/a, że trickline i akrobacje to Twoje powołanie – to dwucalówka (5 cm) jest właśnie taśmą dla Ciebie. Tak naprawdę tym czym powinniśmy się głównie kierować przy kupnie pierwszej taśmy jest to:


- Cena – Przede wszystkim nie wiemy czy slack jest to chwilowa zajawka czy długoterminowa miłość ;) Nie warto więc inwestować w pierwsza taśmę dużej kwoty pieniędzy.


- Kupno kompletnego Setu – Nie warto od początku kompletować całego sprzętu po kawałku. Lepiej kupić kompletny set. Dzięki niemu już w pierwszy dzień otrzymania zestawu będziemy mogli pójść do parku i rozpocząć naukę chodzenia na taśmie. Taki set wbrew pozorom starczy nam na dość długo i przede wszystkim da pojęcie o tym w jakim kierunku chcielibyśmy iść w przyszłości.


- Optymalna długość – Warto zwrócić uwagę na długość taśmy, którą chcemy zakupić. Najlepiej jeśli jest to 15-25 metrów. Dla dzieci polecałabym krótszy zestaw (może być też taśma szersza, szczególnie dla przedszkolaków stawiających stopki raczej "niedbale"), a dla osób starszych 20-25 metrów. Ta długość jest optymalną, aby zacząć i później coraz bardziej rozwijać się jak poczujemy gotowość na dłuższą taśmę. Tak naprawdę początek nauki zaczynamy od powieszenia około 10 metrów.  

- Bardzo ważne aby nie kupować taśm no name w sklepach na np. allegro. Można tam kupić wiele slacko-podobnych taśm, które swoimi właściwościami taśmę do slacka niewiele przypominają lub są zwykłymi taśmami transportowymi. Można też natknąć się na taśmy tak rozciągliwe, że napięcie jej będzie prawie niemożliwe. Jedyne porównanie jakie przychodzi mi do głowy to kupno roweru górskiego ze sklepu rowerowego lub supermarketu.

Nasze sugerowane zestawy na początek to:

LeviSet – 15 metrowa taśma, idealna dla młodszych, jako dodatkowy trening przy innych sportach, do użycia rekreacyjnego lub do powieszenia na ogródku.

Dla dzieci dobry na początek jest Gibbon Funline :) Gruba szeroka taśma pozwalająca rozwiesić zestaw nisko nad ziemią co dla dzieciaków jest bardzo istotne.

MonsterSet - Bardzo uniwersalny 25-metrowy zestaw. Taśma o dużej wytrzymałości i długości stanowiącej całkiem spore wyzwanie. 

Oczywiście ostateczna decyzja należy do osoby kupującej. Tak naprawdę niezależnie od tego jaką taśmę weźmie się na początek radości jest tyle samo :)