Przydatne patenty
Jak wykonać blocker, czyli bezwęzłowy węzeł slackerski :)
Prosty flaschenzug zwiekszajacy siłę napinania w prostych systemach
Węzeł taśmowy (równoległy)
Blocker to podstawowy "węzeł" w slackliningu. Jego wariacjami są dzisiejsze banany i ich pochodne. Umiejętność wykoania blockera i zastąpienia nim klasycznych węzłów pozwala nam zaoszczędzić wiele czasu i nerów jakie trzeba włożyć w rozwiązywanie zaciśniętych na węźle taśm, a także oszczędza gotówkę jaką wydalibyśmy na banany czy inne cudeńka. Blocker jest prosty a do jego konstrukcji potrzeba szekli lub karabinka oraz czegość co posłuży za "przetyczkę", mogże to być druga szekla, karabinek, ogniwo łańcuchowe a nawet gruby gwóżdź.
Poniżej instrukcja dla blokera na szeki i ognwie.
Poniżej przedstawiamy schemat budowy prostego systemu "flaschenzug" pozwalającego zwiększyć siłę przy naciąganiu taśm systemami "simlpe" (na szeklach, karabinkach). System składa się z kawałka taśmy, tzw. smyka zamocowanego do szekli w stanowisku przy drzewie i owiniętego za drzewo oraz dwóch ogniwach typu "s". Jedno ogniwo mocujemy do smyka za pomocą węzła "krawatowego" a drugie do taśmy wychodzącej z systemu napinającego również "krawatem" (lub wyblinką). Następnie taśmę przekładamy przez ogniwa zgodnie ze schematem poniżej. Zamiast ogniw "s" można użyć karabinków, szekli itp.
Niech moc będzie z Wami!
Poniższy obrazek przedstawia sposób wiązania węzła taśmowego, jedynego dopuszczalnego do wiązania taśm! Końcówki taśmy wychodzące z węzła powinny mieć długość minimum 3-4 szerokości taśmy. Przy wiazaniu nowych śliskich taśm, węzeł trzeba solidnie zacisnąć! Jak każdy węzeł i taśmowy nie pozastaje bez wpływu na wytrzymałość taśmy, może ona spaść nawet o 40%! Węzła tego używa się przewżnie do wykonywania pętli stanowiskowych. Tak wykonane pętle można dowolnie regulować w przeciwieństwie do pętli zszywanych.